Автоматичні пральні машинки складаються з низки окремих вузлів і агрегатів. Керування кожним з них, а також злагоджену взаємодію окремих компонентів між собою забезпечує керуючий контролер. Він являє собою електронну плату, в яку інтегровано процесорний чип, мікросхему пам'яті, необхідні для їхньої роботи електронні компоненти та виконавчі пристрої (реле, тиристорні модулі та ін.).
На окрему плату винесено індикатори та елементи керування (клавіші перемикачі). Ці модулі з'єднані між собою багатопровідним шлейфом. Оскільки за схемотехнікою ці плати належать до технічно складних пристроїв, ремонт пральних машин, у разі поломки керуючого контролера, виконують майстри сервісцентру. Часто в умовах майстерні з використанням спеціального обладнання та пристосувань. У складних випадках доводиться міняти плату контролера на нову.
У цій публікації ми розглянемо основні причини та ознаки поломок керуючого контролера, а також методи діагностики та усунення найпростіших несправностей самостійно.
Що робити якщо зламалася плата управління пральної машини
У мікросхему пам'яті електронного керуючого контролера пралки "вшитий" алгоритм взаємодії всіх наявних в апараті компонентів. Керуючий модуль:
- контролює температуру робочої рідини в баку;
- задає швидкість і визначає напрямок обертання електродвигуна;
- встановлює тривалість кожного етапу циклу прання;
- відкриває подачу води і відключає її при наповненні бака;
- запускає злив і контролює наявність води в баку;
- блокує дверцята люка після старту прання і відкриває замок після його завершення.
Крім цього, постійно виконується моніторинг стану всіх процесів і в разі поломки, модуль перериває прання і виводить на дисплей або індикатори лицьової панелі відповідний код помилки, за яким можна визначити характер несправності.
Причини поломок плат керування пральних машин
Як показує практика, найрідкіснішою причиною поломки керуючого контролера є заводський брак, оскільки виробники модулів здійснюють жорсткий вхідний контроль компонентів і глибоке тестування готових виробів. Зазвичай поломки з цієї причини фіксуються в перші місяці роботи машинки й усуваються майстернями за гарантією (якщо не було стороннього втручання в роботу модуля або машинки). Найчастіше причинами виходу з ладу керуючого контролера стають:
- нестабільність мережі. Стрибки і перепади напруги, а також постійна робота в граничних режимах (при заниженій або завищеній напрузі) призводять до виходу з ладу окремих компонентів схеми. На жаль такі поломки також не відносять до гарантійних;
- порушення параметрів або відмова одного з датчиків;
- коротке замикання в електроланцюгах компонентів машинки;
- постійна підвищена вологість або потрапляння рідини на плату або на деталі;
- порушення контактів або обрив внутрішньої проводки, що з'єднує між собою вузли пралки.
Крім цього винуватцями виходу з ладу електроніки машинки можуть стати домашні шкідники (гризуни, таргани та ін.), через тіла яких проходить струм, створюючи замикання в схемі.
Ознаки виходу з ладу керуючого модуля пралки
Незважаючи на те, що однозначно судити про поломку керуючого контролера за зовнішніми ознаками не можна (аналогічні "симптоми" можуть проявлятися в разі несправності інших вузлів), є деякі найбільш "надійні" прояви, які найчастіше вказують на збій або пошкодження саме на головній платі. Серед них:
- пралка не вмикається, на дисплей виводиться помилка. Іноді вона може вказувати на несправність зовсім іншого вузла;
- на головній панелі індикатори хаотично мерехтять або загоряються всі одночасно;
- машинка відмовляється переходити на один з етапів або не запускається один чи кілька програмних режимів;
- вода в баку залишається холодною або перегрівається;
- пралка вмикається, але "зависає" і відмовляється реагувати на команди користувача;
- прання триває дуже довго;
- машина циклічно набирає і зливає воду;
- хаотична зміна напрямку обертання барабана.
Ці "симптоми" можуть проявлятися як постійно, так і зрідка. Іноді достатньо "перезавантажити" пралку і вона продовжує працювати як ні в чому не бувало.
Як зняти плату керуючого контролера пралки
Перш, ніж приступати до діагностики та ремонту головної плати машинки, необхідно відключити її від електромережі, витягнувши вилку шнура з електророзетки і перекрити водопровідний вентиль. Якщо проблема виникла під час прання, потрібно злити залишки води, відкрити дверцята люка і витягти речі з барабана. Також для усвідомленого ремонту необхідно знайти електричну схему використовуваного у вашій пральній машині модуля. Також може знадобитися тестер або мультиметр.
Демонтаж плати управління виконується в такій послідовності:
- Зняти верхню панель пралки (кришку), викрутивши кілька саморізів ззаду машинки.
- Вилучити лоток порошкоприймача. Для цього потрібно натиснути на пластиковий замок по центру лотка і потягнути пластиковий модуль на себе.
- Викрутити всі саморізи, що утримують головну панель і зніміть її.
- За металевою оболонкою розташований сам модуль. Сфотографуйте або замалюйте вихідне положення проводів.
- Від'єднати клеми проводів і дістати модуль.
- Розкручуємо кріплення плати і витягуємо її на стіл.
Після цього можна приступити до візуального огляду деталей і доріжок з обох боків.
Ремонт плати
Оскільки приладова діагностика вимагає наявність самих вимірювальних приладів, схеми модуля, а також досвіду ремонту електронних компонентів, ми розповімо, як визначити поломку, поверхневим оглядом плати.
Оскільки пралка постійно піддається вібраціям і впливу вологи (машинки зазвичай встановлюються в особливо вологих приміщеннях - кухні або у ванній), часто причиною поломки стає порушення пайки деталей або окислення доріжок плати. Також з різних причин іноді доріжки "вигорають".
- Якщо ви виявили на платі тріщини, окислення або вигоряння, слід пропаяти ці місця, Якщо через це не вийшли з ладу інші електронні елементи - машинка працюватиме як і раніше. Якщо це вплинуло на інші елементи - доведеться викликати майстра для більш ретельної діагностики за допомогою приладів.
- Огляньте стан конденсаторів. Якщо він "здувся" або навіть розсипався - замініть деталь, підібравши нову як за ємністю, так і за напругою. Конденсатори також можна перевірити тестером (на відсутність обриву) або мультиметром з функцією вимірювання ємності.
- Перевірте резистори, розташовані на платі. На них не повинно бути слідів підгоряння. Також за допомогою омметра тестера або мультиметра можна перевірити відповідність їхнього опору номінальному. Якщо параметри істотно відрізняються від зазначених на схемі - потрібно замінити резистор.
- Переконайтеся в справності варистора. Якщо на ньому видно сліди підгоряння - напевно він несправний. Оскільки варистор служить для згладжування кидків мережевої напруги, навіть якщо він на обриві, машинка працюватиме, але під час стрибків напруги можуть вийти з ладу інші компоненти машинки.
Читаючи принципову схему, можна перевірити і багато інших елементи плати (за винятком пам'яті та процесорного чіпа). Але для цього потрібно мати досвід і пізнання в електротехніці.
Часто машинка відмовляється працювати через "злетілу" прошивку. Щоб відновити працездатність машинки, знадобитися спеціальний програматор і оригінальний файл прошивки. Оскільки ні того, ні іншого у звичайних користувачів немає, потрібно звернутися до сервісного центру.
Коментарі (0)